Ata tohumuna hükümet desteği! Türkiye, Dünyaya öncülük ediyor…

Genetik kaynakların korunmasında dünyanın sayılı ülkelerinden biri olan Türkiye, gıda arz güvenliğini sağlamak için gelecekte tarım ürünlerini etkileyecek salgın hastalıklar ve kuraklık gibi tehditlere karşı kendi genetik mirası olan bitkisel biyoçeşitliliği koruyarak dünyaya öncülük ediyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da sık sık dile getirdiği yerli tohum ile tarımsal üretim yapılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Tohum Gen Bankası, ata tohumlarını geleceğe taşımak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

EMİNE ERDOĞAN’IN ÇAĞRISI SES GETİRDİ

Biyolojik çeşitliliğin kaybolmaması için 840 türden 65 bin 210 bitkinin muhafaza edildiği dünyanın sayılı gen bankalarından biri olan merkez vatandaş ve araştırmacıların taleplerine en kısa sürede cevap veriyor. Emine Erdoğan’ın çağrısına kulak veren vatandaşlar da atalarından kalan tohumları incelenmek üzere merkeze getiriyor.

YERLİ İLAÇ İÇİN ARAŞTIRMA

Türkiye’de yer alan ekmeklik buğday çeşitlerinin yüzde 95’i, makarnalık buğday çeşitlerinin yüzde 98’i, arpa çeşitlerinin yüzde 99’u, çeltik, nohut ve mercimek çeşitlerinin tamamı Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde bulunan araştırma enstitüleri tarafından geliştiriliyor. Üretimde yer alan salatalık çeşitlerinin tamamı, biberin yüzde 75’i, patlıcanın yüzde 60’ı domatesin ise yarısı bakanlığın araştırma enstitülerinin elinden çıkıyor. Tesiste ayrıca alanında uzman akademisyenler tarafından yerli ilaç üretiminde kullanılabilecek nesli tehlike altındaki endemik bitkilerin üretilmesine ilişkin çalışmalar yapılıyor. Akciğer hastalıklarının tedavisi için Avrupa menşeli ilaçlarda kullanılan ‘Verbascum’ cinsi bir bitkiden Ankara’nın Gölbaşı ilçesinden alınan numune ile son teknoloji teçhizat kullanılarak araştırma yapan merkezde 10’u araştırmacı olmak üzere 18 personel çalışıyor.

ÇİFTÇİLERDEN GELEN YÜZLERCE TOHUM

Türkiye’nin bitki genetik kaynaklarının uzaktan korunması için faaliyet gösteren banka, yerel tohum buluşmaları kapsamında Urfa, İzmir, Samsun gibi organik tarımsal üretimde ön plana çıkan illerden çiftçilerden gelen yüzlerce tür tohumu son teknoloji ekipmanın bulunduğu laboratuarlarında koruyarak gelecek nesillere ulaştırmak için eksi 18 derecelik muhafaza odasında tutuyor.