Yaşanabilir Şehir Platformu Basın Bildirisi

​Ekin ve Nesil Derneğinin öncülüğünde kurulan Yaşanabilir Şehir Platformu 18 Ocak 2016 pazartesi günü saat 10.30 da Ankara Adliyesi önünde sokaklara atılan müstehcen içerikli kartlar ile ilgili bir basın toplantısı düzenlemiştir.

Değerli Kamuoyu ve Basın Mensuplari
Yaklaşık üç yıldır Ankara’nın Kızılay, Sıhhıye, Ulus gibi  merkezi semtleri başta olmak üzere bir çok yerinde cadde ve sokaklara, üzerlerinde müstehcen resimler ve telefon numaraların bulunduğu fuhuş davetiyesi mahiyetindeki kartlar atılmaktadır. Genellikle insanların yoğun bulunduğu mekanlara,  hatta camiler ve okulların kapılarına ve bahçelerine atılmaktadır. Kartların dağıtımı, para karşılığında, reşit olmayan çocuklara yaptırılmaktadır. Bu kartların  dağıtımı ile yetişkin insanların yanı sıra gençler ve çocuklar da ahlaksız tahrik ve psikolojik saldırıya ve tacize maruz  kalmaktadır. Ayrıca dağıtım yapan çocuklar da suça alet edilmektedir.
​Kişinin istemi dışında, zorla ve alenen müstehcen resimler göstermek ve fuhuşa davet etmek insanların hukukuna saldırıdır. Açıkça, yaygın ve sürekli dağıtılan bu kartlar; çocukların  dahi gözü önünde ve ulaşabileceği her yerde bulunmaktadır. Bu durum çocukların masumiyetini ortadan kaldıracak, sosyo –psikolojik ve ahlaki gelişimlerini olumsuz niteliktedir. 

Bütün şehri rahatsız eden bu vaka karşısında resmi makamlara  yapılan bireysel ve kurumsal başvurulardan etkin bir sonuç alınamamıştır. İnsanlık onurunu aleni olarak ayaklar altına alan söz konusu eylemlerin ortadan kaldırılması için tavır geliştirmek bizlerin insanlık görevidir.

Bu sorunun çözümü için çalışmak üzere aşağıda isimleri bulunan ve Ankara da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları bir araya gelerek “Yaşanabilir Şehir” Platformunu oluşturmuştur. Platform bu sorun çözülene kadar, sosyal, hukuki ve idari girişimlerde bulunma kararı almıştır.
Katkı verecek duyarlı vatandaşlardan öncelikle, e-devlet-Bimer üzerinden Cumhurbaşkanlığı’na şikayette bulunmasını istiyoruz.
Platform olarak bizler, 18 Ocak 2016 pazartesi günü saat 10.30 da Ankara Adliyesi önünde duzenlenecek olan basın toplantısı ardından , Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız.
Farklı kademelerdeki yetkili kişiler ve kurumlarla görüşerek; Kamu düzeninin ve hukukunun korunması için, yasaların uygulanmasını, kamuya ait gücün kullanılmasını isteyeceğiz.
 Yasal açıkların kapatılması ve caydırıcı idari ve cezai yaptırımların getirilmesi için İdare ve TBMM nezdinde girişimlerde bulunacağız.

Bu suçlarla mücadele için tüm STK ları ve halkımızı platforma katkıda bulunmaya çağırıyoruz.
Gelin sorunlarımızı çözmek için birlikte çalışalım.